Africká fialka (Saintpaulia)

Africká fialka je rostlina mnoha tváří a podob.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Saintpaulia.
POPIS:
Je to nevelká, věčně zelená travnatá rostlina se zkráceným stonkem, ze kterého vyrůstají na dlouhých řapících mnohočlenné listy. Africká fialka má malé kvítky, o průměru 3cm, které tvoří okvětí o několika kusech. Květy bývají jednoduché nebo plnokvěté, s vlnitými korunními plátky. Africká fialka je velmi nenáročná rostlina, která může být i ve stínu. Zalévá se jen mírně, nejlépe do misky pod květináčem. Voda by měla být měkká a pokojové teploty. Optimální teplota vzduchu je 18-20°C po celý rok. Snadno se rozmnožuje listovými řízky, na jaře nebo v létě. Obvykle se odřízne list s řapíkem, dlouhým 2 až 3 cm. Ty se pak zakořeňují v písku nebo jiné písčité půdě. Používá se nehluboká nádoba. Podle míry růstu se u fialek objevují bokové rozetky, které je lepší odstraňovat, aby rostlina mohla rychleji růst. Bývá napadána škůdci.
ČELEĎ:
Gesneriaceae, podpětovité.
PŮVOD:
Tanzánie
UMÍSTĚNÍ:
Světlé nebo polostinné místo.
TEPLOTA:
Mírná, optimálně 21 až 22°C, bez prudkých výkyvů. Zimní teplota by neměla být nižší než 16 °C. Fialky nesnáší studený průvan.
SVĚTLO:
Ostré světlo, se zastíněním před přímými slunečními paprsky v poledních hodinách. Nejvhodnějším stanovištěm je parapet východního nebo západního okna. Je žádoucí, aby světlo rovnoměrně osvětlovalo rostlinu ze všech stran, proto se fialky na okně pravidelně pootáčejí. K dosažení toho, aby fialky kvetly po celý rok se používá umělé osvětlení. Nejlepší jsou luminiscenční lampy s výkonem 40 W. Ty se umisťují ve výšce přibližně 30 cm od police s rostlinami. Doba umělého osvětlení je asi 14 hodin denně.
ZÁLIVKA:
Zalévá se v závislosti na míře prosychání balu, tj. zemina musí být pořád navlhlá, ale ne přelitá. Voda na zálivku musí být teplá, měkká, odstátá minimálně 12 hodin. Při zalévání dávejte pozor na to, aby se voda vůbec nedostala na listy. Zálivka je obvyklá a vhodná pouze z misky.
VZDUŠNÁ VLHKOST:
Africké fialky mají rády vlhký vzduch (okolo 50 %). Není však žádoucí fialky rosit! Nejlepší je umístit květináče s rostlinami na podnos s vlhkými oblázky nebo vlhkou rašelinou. Tělesa ústředního topení zakryjte vlhkým ručníkem.
PŘESAZOVÁNÍ:
Africké fialky se pěstují v dostatečně širokých květináčích, ne moc vysokých, velikost květináče musí odpovídat velikosti rostliny. Mladé rostliny, které mají všeho všudy několik lístků (množení vždy na jaře) se vsazují do malinkých květináčů, 5 až 7 cm v průměru, potom (už v létě) se přesazují do větších květináčů asi 9 cm v průměru. Miniaturní druhy fialek se pěstují v květináčcích 3 až 4 cm v průměru (takové se prodávají v květinářstvích většinou pro kaktusy). Vhodný květináč pro fialky je ten, jehož výška je stejná jako šířka, protože kořeny těchto rostlin nerostou hluboko. Substrát je tvořen směsí listovky (2 díly), drnovky (3 díly), jehličnatky (1 díl), rašeliny (1 díl), s přídavkem říčního písku. Mohou se také použít kupované směsi „Fialka“ atp.
MNOŽENÏ:
Listovými řízky, částí listu, semeny a dceřinými růžicemi. V každém květináčku je visačka s označením druhu fialky a datem, kdy se dala zakořenit. Nejrozšířenějším způsobem množení je listový řízek. K tomu je potřeba zdravý, zformovaný list (není důležité, jestli kvete mateřská rostlina). Řízek by měl být dlouhý 3 až 4 cm, s šikmým řezem. Řízek je lepší dát zakořenit do vody. Když se řízek ihned vsadí do země, tak za prvé: zemina musí být kyprá, neudusaná, a za druhé: řízek se umisťuje do země do hloubky 1,5 až 2 cm, ne více. Květináč s řízkem se zalévá teplou vodou a zakrývá se pro zachování vlhkosti mikrotenovým sáčkem, minimální teplota by měla být 20 až 21 °C. Vytvoření kořenů a rozvití potomků trvá 1 až 2 měsíce.
ŠKUDCI ,CHOROBY:
Žluté skvrny na listech:
Příčinou bývá příliš silné sluneční záření. Listům tak mohou zežloutnout okraje a mohou se na nich objevit i dírky.
Hnědé skvrny na listech:
Příčinou je zcela jistě příliš studená zálivková voda. Nezapomínejte proto používat temperovanou vodu.
Listy žloutnou:
Příčin může být několik: suchý vzduch, nesprávná zálivka, příliš silné osvětlení nebo příliš silné hnojení.
Listy blednou, jejich okraje se stáčejí, řapík se prodlužuje:
Nejpravděpodobnější příčinou je nachlazení rostliny. Minimální teplota je 15 st.C, přestože v suchém prostředí rostlina nějakou dobu přežívá i při teplotě 10 až 15 st.C. Během mrazivých zimních nocí proto nenechávejte rostliny na parapetu okna, ani v jeho blízkosti.
Ochablé listy, srdíčko rostliny hnije:
Srdéčková hniloba je většinou vyvolaná přelitím nebo velkými výkyvy teploty. Choroba je infekční a není tedy jiné pomoci, než rostlinu co nejdříve zlikvidovat.
Žádné květy:
Příčin může býti více: nedostatek světla, a to především v zimě, dále suchý vzduch nebo chladný vzduch, zbytečně časté přesazování nebo opomenutí v odstraňování postranních výhonů. Kvetení se může dočasně zastavit i tehdy, když rostlině změníte její stanoviště.
Poprášené listy a květy:
Příčinou je botrytis nebo padlí. Zastavte mlžení listů a napadené části rostliny odstraňte. Rostlinu postříkejte systémovým fungicidem. Postřik nesmí být studený a dokud postřik na listech neoschne, nemá na rostlinu svítit slunce.
Hmyz:
Nebezpečnými škůdci mohou být molice a roztoči.


 Foto / obrázky k článku  Africká fialka

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Africká fialka
Diskuze k článku
Africká fialka
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2025 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz




Africká fialka
Africká fialka


Africká fialka
Africká fialka


Africká fialka
Africká fialka


Africká fialka
Africká fialka


Africká fialka
Africká fialka


Fotogalerie (60)...


Přidat foto...



Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
20.06: Dobrý deň, na niektorých fialkách mi usychajú kvetné puky. Doteraz sa to ne...
10.06: Mám dotaz na škůdce afrických fiale k, vypozorovala jsem že jde o cca 2mm dl...
19.04: mam dotaz, ale není na fialku, ale na ibisek :-) Co delam spatne, když ne a...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Ingrid, zítra Otýlie