Kozlík Lékařský (Valeriana officinalis L.)

Kozlík lékařský, krajově nazývaný též 'baldrián', je 50 – 150 cm vysoká víceletá rostlina s rovným dutým stonkem


Kozlík lékařský, krajově nazývaný též „baldrián“, je 50 – 150 cm vysoká víceletá rostlina s rovným dutým stonkem, který vyrůstá z válcovitého kořeně. Z něj vystupuje mnoho kulatých, často dohromady smotaných oddenků, z kterých se šíří typický pach kozlíku. Protože se dříve věřilo, že tento pach láká kočky, byl někdy nazýván jako „kočičí kořen“.

Listy jsou zoubkované, lichozpeřené, peřenosečné. Rostlina zpravidla vytváří listy tím štíhlejší a užší, čím je její stanoviště slunnější.

Kozlík lékařský kvete v červenci a srpnu ve formě bohatých bílých nebo bledě-růžových chocholičnatých květenství.

Kozlík lékařský se vyskytuje prakticky v celé Evropě. Dává přednost vlhkým stanovištím, jako jsou břehy řek nebo bažiny, daří se mu však i na haldách smetí nebo jiných suchých místech.

Rostliny nasbírané v horách jsou většinou aromatičtější, než ty, které pochází z bažinatých oblastí.

Kozlík má uklidňující a uvolňující účinky. Tři nejdůležitější oblasti použití kozlíku jsou stavy neurotického napětí (např. strach před zkouškami), neurotická nespavost a neurotické bušení srdce. Rostlina se osvědčila i při četných potížích v době přechodu.

Dříve se používal kozlík i proti horečce a dokonce i proti epilepsii. Ve středověku byl pokládán za univerzální lék proti téměř všem chorobách, ba i proti uřknutí.

Skutečnost, že mohly vzniknout takové pověry, je pochopitelná, když si uvědomíme, že baldrián nejen snižuje vzrušení a působí konejšivě na centrální nervový systém, ale uvolňuje i svalové napětí. Tím uvolňuje pocity svírání až křečí, které se v dřívějších časech pokládaly za následek uřknutí a zlých kouzel.

Kozlík patří stále k nejdůležitějším přírodním lékům. Nejčastější formou jsou „kozlíkové“ valeriánové kapky. Vyrábí se právě tak jako kozlíkový prášek, ze sušeného kořene. Z čerstvého kořene se naopak vyrábí takzvané „Baldriánové mazání“.

Hlavní využívanou složkou je kořen.

V kořeni se nalézá více než jedno procento éterického oleje, s jeho hlavní součástí kyselinou isovaleriánovou. Ví se však, že tato látka není jedinou, která je zodpovědná za zklidňující účinek kozlíku lékařského. Účinek kozlíku je závislý hlavně na specifické kombinaci různých látek, které jsou v něm obsaženy. Tyto látky můžeme užívat ve formě prostého baldriánového nálevu.


UPOZORNĚNÍ!!!
Při využívání léčivých účinků rostlin se vždy poradíme s lékařem !!!
Vedlejší účinky kozlíku nejsou vůbec známy. Přesto jej můžete, stejně jako ostatní uklidňující a uspávací prostředky užívat dlouhodobě jen po poradě s lékařem. Uvědomte si také, že uklidňující prostředky mohou snížit schopnost reakce například v silničním provozu nebo při obsluze strojů. Proto jej nepoužívejte v pracovním procesu ani při řízení motorového vozidla.

Článek v rámci spolupráce poskytla webová stránka:bylinky.kvalitne.cz


 Foto / obrázky k článku  Kozlík Lékařský

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Kozlík Lékařský
Diskuze k článku
Kozlík Lékařský
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2025 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz




Kozlík Lékařský
Kozlík Lékařský


Kozlík Lékařský
Kozlík Lékařský


Kozlík Lékařský
Kozlík Lékařský


Fotogalerie (3)...


Přidat foto...



Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
09.01: citaceAn onymní Anonymní 30.10.08, 13:46 O autorovi... D obrý de...
30.10: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda má někdo nějakou zkušeno st s kapkami ...
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Kozlík Lékařský, ne...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Otýlie, zítra Zdislava