Mikania (Micania ternata)Mikania (Micania ternata) je rychle rostoucí, pestrobarevná rostlina, s purpurovými žilkami a dlanitými listy.
BOTANICKÝ NÁZEV:
Micania ternata.
POPIS:
Mikania (Micania ternata) je rychle rostoucí, pestrobarevná rostlina s purpurovými žilkami a dlanitými listy. Listy jsou svrchu zelené s purpurovým odstínem, zespodu jsou purpurové a na krajích roubené. Její stonky mohou s oporou dosáhnout až 1m. Vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu, mějte květináč na misce s vlhkým štěrkem. Udržujte přiměřenou teplotu, v zimě kolem 10 až 12°C. Mikania (Micania ternata) má ráda především dostatek světla. V létě zaléváme hojně, v zimě přiměřeně. Rozmnožuje se na jaře stonkovými řízky. Přesazuje se na jaře. Používá se směs listové země, humusu a písku. (v poměru 2:2:1/2).
ČELEĎ:
Asteraceae, hvězdnicovité
PŮVOD:
Asie
UMÍSTĚNÍ:
Mikania (Micania ternata) uvítá, když jí vyberete stanoviště, s dostatkem světla a tepla. Nestavte ji však příliš dlouho na přímé sluneční záření.
TEPLOTA:
Mikania (Micania ternata) má ráda mírnou teplotu – v létě okolo 18 až 20°C, v zimě 10 až 12°C.
OSVĚTLENÍ:
Mikania (Micania ternata) má ráda jasné a rozptýlené světlo, s omezeným množstvím přímého slunečního záření ráno a večer.
ZÁLIVKA:
Mikania (Micania ternata) vyžaduje v létě zalévat poměrně hojně, půda musí být stále zavlhlá, ne však příliš mokrá. V zimě ji zaléváme mírně, půda musí mezi jednotlivými zálivkami dobře proschnout, ne však zcela vyschnout.
VLHKOST VZDUCHU:
Mikania (Micania ternata) potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost. Stejně jako většina rostlin se sklopenými listy, však nesnáší rosení. Rosení teplou vodou je možné pouze v létě při velice horkém počasí z jemného rozprašovače. Jinak je lepší postavit rostlinu na širokou misku s vlhkým keramzitem nebo štěrkem.
PŘESAZOVÁNÍ:
Mikania (Micania ternata) se jako mladá rostlina přesazuje každoročně, jako dospělá po několika letech.
Doporučená směs zeminy: 1 díl drnovky, 2 díly listovky, 1 díl rašeliny a 1 díl písku.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Mikania (Micania ternata) se rozmnožuje na jaře vrcholovými řízky. Zakořeňují se v zahřívané půdě s pomocí fytohormonů.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Vzácné. |