Pelargónie (Pelargonium)

Pelargónie je polokeře a travnaté rostliny z čeledi kakostovitých, které mají mnoho hybridních forem.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Pelargonium 'Bird Dancer', Pelargonium blandfordianum, Pelargonium drispum 'Dolly Vardon', 'Els', 'Freak of Nature', Pelargonium gibbosum, Pelargonium grandiflorum, Pelargonium graveolens 'Madame Salleron', 'Masterpiece', Pelargonium odoratissimum 'Prince of Orange', Pelargonium quercifolium 'Scarlet Pet', Pelargonium tomentosum, Pelargonium citrosmum, Pelargonium fragrans, Pelargonium zonale.
POPIS:
Jedná se o polokeře a travnaté rostliny z čeledi kakostovitých, které mají mnoho hybridních forem. Tvoří 4 velké základní skupiny.
1.)Velkokvěté pelargónie:
Jsou charakteristické svými velkými květy (od bílých, přes růžovo-červené, až po téměř černé, ale také pestrobarevné). Mají laločnaté listy s drobně ozubenými okraji.
2.)Břečanovité pelargónie pocházejí od pelargónie štítné a mají také různé formy s jednoduchými nebo plnými květy na dlouhých květonosech. Charakteristický je pro ně plazící se stonek. Používají se ke zkrášlení balkónů.
3.)Zonální pelargónie mají krásné pestré listy a květy.
4.)Voňavé pelargónie obsahují v listech efirické oleje, proto mají silnou specifickou vůni. Mají světle zelené listy, hluboce rozetnuté a malé kvítky, od bílé až po fialovou barvu.
Všechny uvedené druhy rostou 7 až 10 měsíců v roce. Díky sukulentním listům vydrží delší období sucha, ale pro jejich zdárný růst je nutné dobré osvětlení a hnojení. V zimě je nutné rostliny udržovat v suché a chladné místnosti. Zemní směs tvoří kompostová a listová půda a písek. Na jaře po přesazení, se pelargónie ořezávají. U zonálních a velkokvětých pelargónií by velikost výhonků po ořezání neměla přesahovat 10 cm. Starší exempláře je možné pro omlazení ořezat ještě jednou v srpnu. Na každém stonku je nutné nechat 2 až 3 výhonky, poté rostlinu přesadit do menšího květináče a zkrátit při tom kořeny. Rozmnožují se semeny nebo řízky (březen-srpen). Jako řízky se používají silné výhonky se 3 až 4 listy a zakořeňují se do písku s příměsí rašeliny. Před přesazením nechte řízky na hodinu vyschnout a poté velice slabě postřikujte, abyste předešli uhnívání.
ČELEĎ:
Geraniaceae, kakostovité.
PŮVOD:
Jižní Afrika.
DOBA KVĚTU:
Duben - červen.
UMÍSTĚNÍ:
Výslunní nebo světlé, vzdušné místo.
TEPLOTA:
Mírná, okolo 18 až 20 °C, v zimě raději okolo 13 až 15°C, ale ne méně než 12°C. Pelargónie potřebují čerstvý vzduch, proto je v létě přeneste do zahrady nebo na balkon.
OSVĚTLENÍ:
Pelargónie je světlomilná, dobře reaguje na přímé sluneční paprsky. Dobře se jí daří na jižním nebo západním okně. Pokud nemají pelargónie dostatek světla, mají málo listů a nekvetou tak bohatě.
ZALÉVÁNÍ, HNOJENÍ:
Na jaře a v létě vydatná, zem by měla být vždy trochu navlhlá. Pelargónie jsou však citlivé na velký nadbytek vody, kvůli tomu často začíná onemocnění, které se nazývá černá nožka. Aby se předešlo stání vody v kořenech, dělá se v květináči dobrá drenáž. V zimě se zalévání omezuje. Přibližně jednou za 10 dní by zemina měla proschnout. Hnojíme v období aktivního růstu, od března do srpna, a to každé dva týdny, tekutým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny (draslíková hnojiva). Při nedostatku živin v půdě se mladé listy scvrkávají. Hnojivo se používá v dávkách doporučených dle návodu.
VLHKOST VZDUCHU:
Pelargónie nepotřebují rosit ani jinak vzduch vlhčit. Nejlépe je umístit pelargónii do stejné místnosti s těmi rostlinami, které mají rády vlhký vzduch a pravidelně se rosí, aby pelargonie vlhké ovzduší pocítily, voda se však nikdy nedostala na jejich listy.
PŘESAZOVÁNÍ:
Podle potřeby na jaře, většinou každé dva roky, každoročně je možné vyměnit vrchní vrstvu zeminy, bez samotného přesazování rostliny. Květináč by neměl být příliš velký, protože pelargónie lépe kvete v trochu těsném květináči. Pelargónie prakticky roste na jakékoliv úrodné půdě. Jednou z variant půdní směsi je: 1 díl drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostní zeminy, 1 díl rašeliny a 1 díl písku.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Řízky na konci zimy nebo léta. Tehdy se lépe zakoření. A také semeny.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Mšice, molice, houbová a bakteriová onemocnění.


 Foto / obrázky k článku  Pelargónie

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Pelargónie
Diskuze k článku
Pelargónie
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2025 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz




Pelargónie
Pelargónie


Pelargónie
Pelargónie


Pelargónie
Pelargónie


Pelargónie
Pelargónie


Pelargónie
Pelargónie


Fotogalerie (25)...


Přidat foto...



Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
30.01: Prosím o presnú informáciu - radu ako pestovať previs nuté muškáty /Pelarg...
15.10: Prosím o radu,jak a kdy zazimovat p elargonie a v jakých podmínkách je můžu ...
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Pelargóni e, neváhej...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Pravoslav, zítra Edita