ROSTLINNÝ SVĚT
Rychle rostoucí liána
BOTANICKÝ NÁZEV:
Jasminum officinale 'Grandiflorum', Jasminum polyanthum.
POPIS:
Rychle rostoucí liána. Kvete na jaře a na začátku léta. Z růžových poupat vykvetou sněhobílé květy, které příjemně voní. Pro bohatý květ je nutností bohaté sluneční světlo. V létě ji hojně zaléváme i přihnojujeme. Vyžaduje zvýšení vlhkosti a častější rosení. Jasmín se v létě lehce množí stonkovými řízky.
ČELEĎ:
Oleaceae, olivovité.
PŮVOD:
Čína, Indie, Srí Lanka.
TEPLOTA:
Jasmín se v létě pěstuje při běžné teplotě, v zimě při teplotě 8 až 9°C, minimálně 6°C. Jasmín sambac v zimě potřebuje teplotu 17 až 18°C, minimálně 16°C a ne více jak 20°C, při vyšší teplotě je nutné udržovat vysokou vlhkost vzduchu.
OSVĚTLENÍ:
Jasmín je světlomilný, pro dobrý vývoj a kvetení potřebuje dostatek osvětlení, v létě během poledních hodin však s ochranou před přímým slunečním zářením. Dobře roste na východních oknech, kde zastínění nepotřebuje.
ZÁLIVKA:
Na jaře hojná, půda musí být stále vlhká. V zimě mírná. Jasmín nesnáší vyschnutí zemního balu, ale ani přemokření kořenů. Voda na zálivku musí být v každé roční době vlažná a měkká. Nejlepší je použít přefiltrovanou nebo převařenou dešťovou vodu. Hnojivové zálivky provádímě v období aktivního růstu od dubna do srpna jednou týdně tekutým hnojivem pro pokojové kvetoucí rostliny.
VLHKOST VZDUCHU:
V létě jasmín pravidelně orosujeme měkkou vodou.
PÉSAZOVÁNÍ:
Jasmín se přesazuje na jaře v březnu. Mladé rostliny přesazujeme každoročně, staré po dvou až třech letech. Půda pro mladé rostliny – 1 díl hlinité drnovky, 1 díl listovky a 1 díl písku. Pro staré rostliny použijeme dva díly hlinité drnovky.
MNOŽENÍ:
Řízky, časně z jara a v létě, také odnožemi. Na řízky použijeme rok staré vedlejší výhony, protože takto vypěstované rostliny začínají dříve kvést. Řízky se koncem léta zdřevnatělým stonkem zakořeňují. Při zakořeňování půdu zahříváme. Řízky zapouštějí kořeny ve vlhké půdě (směs listové a jehličnaté zeminy) nebo ve vodě, přičemž sklenici s řízkem zakryjeme polyetylenovým sáčkem. Zakořeňování probíhá poměrně dlouho, déle než měsíc, proto lze pro jeho urychlení použít fytohormony.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Sviluška, mšice.
VAROVÁNÍ:
Nemá rád studenou vodu.
|